Українцям на месенджери надходять списки точних адрес, де, начебто, проживають особи інфіковані коронавірусом

Дата: 02.04.2020 17:08
Кількість переглядів: 555

Фото без опису

 

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшла інформація про те, що деякими особами з використанням месенджерів (Telegram, Viber, WhatsApp тощо) поширюються списки точних адрес (із зазначенням номерів квартир) де, начебто, проживають особи інфіковані коронавірусом.

У зв'язку із зазначеним, застерігаємо про таке:

Статтею 32 Конституції України передбачено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Правові відносини, пов’язані із захистом і обробкою персональних даних регулюються Законом України «Про захист персональних даних» (далі – Закон), який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв’язку з обробкою персональних даних.

Загальні вимоги до обробки персональних даних передбачені статтею 6 Закону. Зокрема, обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Статтею 7 Закону встановлені особливі вимоги до обробки персональних даних, зокрема, забороняється обробка персональних даних що стосуються здоров’я. Такі дані можуть обробляти, зокрема, органи державної влади відповідно до їх повноважень та лише у випадках прямо передбачених законом.

Положеннями статті 2 Закону встановлено, що персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Слід зауважити, що точна адреса проживання з великою ймовірністю дає змогу ідентифікувати особу. А розповсюдження відомостей про здоров'я, зокрема про, начебто, інфікованість небезпечною заразною хворобою у поєднанні з точною адресою є втручанням в особисте і сімейне життя та створює передумову для такого втручання іншими особами. Більш того розповсюдження такої інформації може призвести до заподіяння моральної, фізичної та матеріальної шкоди через несвідомі або ворожі дії інших осіб.

Звертаємо увагу, що розповсюдження вищезгаданої інформації може стати підставою для притягнення до адміністративної (ст. 188-39 КУпАП) або кримінальної відповідальності (ст. 182 ККУ)!

Також, слід зважати на сумнівну достовірність інформації. Згадані списки можуть створюватися з метою підвищення рейтингів різних груп та каналів у месенджерах, з метою особистої помсти або з хуліганських мотивів.

Офіс Омбудсмана закликає бути свідомими та утриматися від розповсюдження такої інформації!

 

 

Довідково:

 

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини може звернутись будь-яка особа щодо відносин, які виникають між заявником та органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими і службовими особами.

Звернення подаються в письмовій формі протягом року після виявлення порушення прав і свобод людини і громадянина. За наявності виняткових обставин цей строк може бути подовжений Уповноваженим, але не більше ніж до двох років (ст. 17 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини»).

Довідково: Відповідно до статті 101 Конституції України парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

 

Звернутися до Уповноваженого з письмовим зверненням можливо:

- через скриньку за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ;

- поштою (на адресу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ 01008);

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua (інформацію про порядок надання електронного звернення розміщено на офіційному сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (розділ «Заявнику»).

- зателефонувати на гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (тел. 0800501720) та до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (тел. 044-253-75-89).

Крім того, з метою здійснення моніторингу, оперативного реагування на порушення прав і свобод людини і громадянина на території Волинської області можливо звернутися до громадської приймальні Уповноваженого з прав людини у Волинській області з письмовим зверненням:

- на електронну пошту: Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Любов Сітовської pred.lutsk@ombudsman.gov.ua та Регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
в Волинській області Віталія Єлова coord.lutsk@ombudsman.gov.ua (інформацію про порядок надання електронного звернення розміщено на офіційному сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (розділ «Заявнику»).

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь