В’їзна брама садиби Ярузельських та Вільгів. (The entrance gate of the Jaruzelski and Vilgy manors.)

В’їзна брама садиби Ярузельських та Вільгів.

За винятком в’їзних воріт, первинний комплекс палацових споруд голобської резиденції шляхетських родів Ярузельських та Вільгів до сьогодні не зберігся. Натомість брама – одна з найстаріших будівель втраченої садиби.

Мурована споруда в’їзної брами в бароковому стилі була зведена, ймовірно, на початку XVIII століття (за іншими даними – ще наприкінці XVII століття) за фундацією нових власників Голоб – роду Ярузельських. Це прямокутна в плані двоповерхова будівля, розділена широкими пілястрами на три осі, з чотирисхилим ламаним (так званим «польським») дахом, критим ґонтом. По центральній осі знаходився арковий проїзд на курдонер садиби, який згодом був перекритий та служив як житлове приміщення. Над центральною частиною даху підіймався невеликий купол на простому барабані, увінчаний глорієтою зі ще одним, меншим цибулеподібним куполом. Ця конструкція була зведена пізніше, вже коли резиденція з другої половини XVIII століття належала роду Вільгів. На зламі ХІХ та ХХ століть в’їзна брама вже використовувалася власниками як житло. Після Першої світової війни будівля була відремонтована й продовжувала служили житловим будинком. Згодом купол над в’їзною брамою був втрачений, дахове покриття замінено бляхою, а проїзд під аркою замурований.

Друге життя для однієї з найстаріших будівель Голоб почалося 2006 року з передачею в’їзної брами в користування громаді УПЦ КП, зареєстрованої в селищі ще 2000 року. Протягом наступних років будівлю було реставровано, зокрема відновлено звичний купол та замінено дах. Тепер у в’їзній брамі резиденції Ярузельських – церква святих апостолів Петра і Павла Православної Церкви України.

The entrance gate of the Jaruzelski and Vilgy manors.

With the exception of the entrance gate, the primary complex of palace buildings of the Golob residence of the Yaruzelski and Vilgy noble families has not been preserved to this day. Instead, the gate is one of the oldest buildings of the lost manor.

The brick building of the entrance gate in the Baroque style was built, probably at the beginning of the 18th century (according to other sources, at the end of the 17th century) on the foundation of the new owners of Golob - the Jaruzelski family. It is a rectangular two-story building, divided by wide pilasters into three axes, with a four-sloped broken (so-called "Polish") roof covered with shingles. Along the central axis, there was an archway to the kurdoner of the manor, which was later covered and served as a living room. Above the central part of the roof rose a small dome on a simple drum, topped by a gloriette with another, smaller onion-shaped dome.

This structure was built later, already when the residence belonged to the Vilga family from the second half of the 18th century. At the turn of the 19th and 20th centuries, the entrance gate was already used by the owners as a home. After the First World War, the building was renovated and continued to serve as a residential building. Later, the dome above the entrance gate was lost, the roof covering was replaced with sheet metal, and the passage under the arch was bricked up.

The second life for one of the oldest buildings in Golob began in 2006 with the transfer of the entrance gate to the UOC KP community, registered in the village in 2000. During the following years, the building was restored, in particular, the usual dome was restored and the roof was replaced. Now, at the entrance gate of the Yaruzelski residence is the church of the holy apostles Peter and Paul of the Orthodox Church of Ukraine.